Děti na domácím vzdělávání

Nově jsme pro domácí školáky připravili dvě dílny, hudební a keramickou, které se střídají 1x za 14 dní. Vždy ve středu od 9.00 do 11.00 hodin.

Muzika hrou

Hudba s námi rozmlouvá jazykem, kterému rozumí lidé na celém světě. Učí nás dýchat, ovládat hlas, tělo. Léčí i provokuje. Hudba nám dovolí uvolnit napětí, najít klid, bezpečí. Vede nás k umění naslouchat, soustředit se, vědomě být v této chvíli. Jejím prostřednictvím porozumíme svým emocím (smutek, radost, vztek…), rytmu (dech, tlukot srdce, kroky..) i všeobecnému řádu (nezním falešně, ladím s ostatními…).

  • využití tradičních i netradičních hudebních nástrojů
  • rytmická a dechová cvičení – prvky jógy a eurytmie k relaxaci, k uvolnění těla od napětí
  • učíme se naslouchat a dovolit si projevit se (být sám sebou)

Lektorka: Hanka Nikrmajerová je instruktorkou rekondice hrou na zobcovou flétnu, působila v divadle (v ochotnickém spolku Netopýr)

Cena: 150Kč / dítě / dílna

Přihlašování: stačí dát vědět týden předem na tel. 724 136 482 (Hanka)

Keramická dílna

V dopolední keramické dílně budeme společně poznávat základní vlastnosti jednotlivých druhů hlíny, vyzkoušíme si různé techniky zpracování, zjistíme, co všechno vlastníma rukama dokážeme vytvarovat – hrneček, andílka nebo kocoura na zahrádku a velikonočního beránka… Během práce s keramickou hlínou se děti učí trpělivosti, estetickému cítění, podporují svou kreativitu a tvořivost, sebevyjádření, prostorovou představivost.

Každý výrobek si po vypálení a naglazování mohou děti odnést domů (vždy za 14 dní).

Lektorka: Lenka Moravcová má dlouholeté zkušenosti s vedením keramického kroužku v základní škole v Třebotově.

Cena: 250Kč / dítě / dílnu

Přihlašování: stačí dát vědět týden předem na tel. 731 262 682 (Lenka)

 

img_20161112_112618

Dětský klub pro dom. školáky

Citát:

„Čím větší je skupina různě starých dětí, tím méně je potřeba dospělých. Kreativita u dětí je mnohem větší, když následují samy sebe navzájem.“ Peter Gray

První rok nám ukázal, že je to opravdu tak. Na příměstském táboře se sešli 3 školáci, 2 děti ve věku čtyři až pět let a 4 děti kolem tří let. Plynutí a vzájemná spolupráce mezi dětmi byla nepřehlédnutelná, my dospěláci (starší generace) jsme žasli nad skutečností.

Dětský klub Lvíček má otevřenou náruč pro děti od 3 do 8 let, včetně dom. školáků.

Režim dne je společný pro všechny děti: ráno po příchodu mají čas pro sebe – můžou pracovat na vybraných pracovních sešitech, ale také nemusí. Každé dítě má svou složku, do které si ukládá svou práci. Zhruba od 9.00 je společný kruh – zde probíhá tématická činnost vedená průvodcem. Každý den chodí děti dopoledne ven – pečují o zahradu a chov zvířátek, sázejí a sejí, když jsou v pravý okamžik u toho tak i sklízí 🙂 Les je kapitola sama pro sebe… Po příchodu připravují oběd, poté jdou malé děti odpočívat a velcí pokračují – mohou dodělat práci z rána nebo hrají jinou hru, „hru na život“.

Hra je nedílnou součástí každého dne! V ní se skrývá všechno.

 

img_20161101_123005

dsc01179

 

Další užitečné informace

Doporučený postup při vyřizování dom. vzdělávání:

  • Zapsat dítě v řádném termínu na ZŠ, která je v rejstříku škol a kam dítě bude docházet 2x ročně na hodnocení.
  • Vyřídit si odborný posunek z PPP nebo od klinického psychologa (od roku 2016 posílá PPP posudek přímo do příslušné školy datovou schránkou).
  • Ředitel vydá rozhodnutí a rodič vyplní příslušný formulář: žádost o IVZ (individuální vzdělávání), žádost o přestup, žádost o odklad školní docházky.

Příspěvky a informace odjinud:

Na stránkách Lví Brány si můžete přečíst dva příspěvky – pohled maminky prvního dom. školáka ve Lví Bráně.

Doporučujeme si přečíst články od lektora intuitivního vzdělávání, Thomase Pedroliho – zmíněný přístup je nám velmi blízký.

http://modernivzdelani.cz/

http://www.alternativniskoly.cz/category/domacivzdelavani/

https://ucitneboneucit.cz/

Pokud se chcete přijít podívat a dozvědět se více o tom, jak to ve Lví Bráně chodí, nebo se jen poradit o výběru vhodné kmenové školy či postupu vyřizování IVZ, prosím kontaktujte Janu Kočí, tel. 777 351 477 nebo napište na info@lvibrana.cz.