Pedagogika od člověka k člověku

Víkendové setkání s Dieterem Schwartzem a Sterniou Böttcher k tématu pedagogika od člověka k člověku, kterou v současné době potřebujeme.

Mnozí z nás, a zejména mladí lidé, zažívají už delší dobu, že se školským systémem není něco v pořádku. Jako kdyby nosil staré, obnošené šaty. Proč?

  • Čím dál tím víc dětí a mladých lidí odmítá nebo se chová latentně vůči škole.
  • Velký počet dětí reaguje na situaci ve škole psychosomatickou nemocí.
  • Mnozí učitelé i rodiče procházejí vyhořením.
  • Rodiče i děti prožívají, že jejich světy jsou oddělené a nepřijdou spolu do opravdového kontaktu.

Zdá se, že problém současné podoby školy dorůstá do rozměrů, které nám nedovolují nečinně přihlížet. Co lze dělat?

Pokud vás zajímá otázka, jak by se mohla proměnit škola a výuka, aby vyhovovaly proměnám a podmínkám současné doby, zveme vás na víkendové setkání s Dieterem Schwartzem a Sterniou Böttcher, na kterém se budeme této otázce konkrétně a prakticky věnovat.

Lektor Dieter Schwartz má dlouholetou zkušenost s pedagogikou. Dlouhodobě se věnuje otázce, jaké prvky či parametry mohou vytvářet nové, smysluplné a této době odpovídající formy setkávání a zacházení dospělých s dětmi. K těmto parametrům patří vnější formy, ale i změny či proměny ve vnitřním způsobu jednání.

Dieter Schwartz se domnívá, že vnější formy a změny je nutné doprovázet vnitřní proměnou a vývojem, aby se člověk v sobě nevracel k zaběhnutým, ale nepotřebným strukturám a modelům chování. Je třeba vyvinout v sobě takový vnitřní postoj, ze kterého nebudeme chtít děti vychovávat nebo řídit vyhrožováním, využíváním moci, trestáním, obviňováním a podobně.

Spolu s tím je třeba najít přesvědčivou odpověď na otázku, co je v současné době opravdu smysluplné se ve škole učit, aby člověk mohl žít plnohodnotný život v době celosvětového propojení komunikací a umělé inteligence.

Lektorka Sternia Böttcher (Německo) je dlouholetou učitelkou, matkou dvou dětí a lektorkou seminářů. Zaměřuje se na komunikaci mezi lidmi, zvířaty a rostlinami. Více informací o lektorce doplním již brzy.

 

 

Víkendové setkání se bude utvářet jako živý proces, který vznikne z otázek účastníků a impulzů lektorů. Během této práce se mohou u účastníků spouštět různé vnitřní procesy, ve kterých lektor účastníky rád podpoří a doprovodí. Součástí setkání budou také hry a cvičení, které poslouží ke zviditelnění probíraných otázek.

V případě potřeby a zájmu je možné vytvořit k tématu soudobé pedagogiky od člověka k člověku v návaznosti na toto setkání sérii či cyklus vzdělávacích seminářů.

 

PRVNÍ VÍKENDOVÉ SETKÁNÍ:

Kdy: 17. - 19. květen 2019

Kde: ZŠ Kairos v Dobřichovicích u Prahy

Cena: 2.800Kč

Ubytování: zdarma v místě konání s vlastní karimatkou a spacákem.

Stravování je na každém účastníkovi, v Praze je spoustu možností a je možné se i domluvit na společném vaření v místě konání.

Registrace přes formulář zde.

Platba předem na účet: 2001598509 / 2010, do poznámky "Jméno a 17. - 19. 5. 2019"

Kontakt: Jana Kočí, tel. 777 351 477, jana.koci@lvibrana.cz

 

Články s Dieterem Schwartzem na webu Rodiče vítáni:

Jak proměnil problematickou třídu.

Jak pocit ohrožení může zablokovat učení.