Dětský klub Lvíček 7.5.- 25.5. 2018

Všeobjímající slunečná náruč nás příjemně hřeje, cvrček v trávě natahuje svůj budíček a Davídek, otočený směrem k malému domečku, přilepenému pod střechou, naléhavě volá: „Vlaštovko, do toho! Vlaštovko, do toho!“ Před chvílí kolem nás prosvištěl děda Eda stylem, za který by se nemusel stydět ani zkušený sokol.

Přeběhneme přes kládu, skáčeme z pařezu, za malou chvíli obeplujeme celý svět na poraženém těle stromu. Ve hrách jsou děti svobodné, bez hranic, všechno je možné. My,dospělí, máme potřebu je chránit, vychovávat, učit, máme touhu pomoci. Touhu po moci? Malé děti chápou víc, než si dokážeme představit. Jen nám to neumějí sdělit (ČR2- Meteor- Jak se vyvíjí dětský mozek, Fr. Koukolík). Jsou to naše hranice, které je potřeba chránit. Dítě pozoruje ten div, „Jak se to dělá“ a říká: „Pomoz mi, abych to dokázal!“ Potom je krásné sledovat, jak pomalu vyrůstá z těsných rukávů a nohavic, z omezujících hranic. Kdo je učitel, kdo je žák? Ve vzájemné úctě a respektu se houpačka rolí snadno zhoupne.

Ve Lvíčku mastíme pexeso s obrázky ovoce a zeleniny, hlavu si lámeme s „jednoduchým“ hlavolamem, parkujeme barvičky Logica na správné místo podle zadaného úkolu, tvoříme z keramické hlíny. Maminky od nás dostaly k svátku papírový hrneček s bylinkovým čajem „Tady roste radost“ a sladkou pusu s přáním všeho dobrého.

K čemu jsou tu holky na světě?

Aby z nich byly maminky,

aby se pěkně usmály

na toho, kdo je malinký.

Aby nás měl kdo pohladit

a povědět nám pohádku.

Proto jsou tady maminky, 

aby svět byl v pořádku.

Divadlo Kampa je přívětivým přístavem dětské duše. Děkujeme za představení Děvčátko Momo a ukradený čas (autorem stejnojmenné knihy je Michael Ende).

Hodnoty člověka – zdraví, přátelství, svoboda, láska, příroda, spolupráce, možnost tvořit.

Hodnoty, které lidé považují za důležité ve společnosti – zisk, výkon, úspěch, růst, peníze a majetek, soutěž, postavení.

Momo je prostě chyba v systému – pro Šedé muže (kradou čas) zásadní ohrožení, ale pro společnost naděje, že bude zase čas a s časem se vrátí kamarádi a s nimi i život (z  časopisu Pravý domácí časopis).

A jakou hodnotu má váš čas?

Hanka