Dětský klub Lvíček 12.3.- 23.3. 2018

Víte…

Proč jsou zebry pruhované?

Protože se nemohou rozhodnout, jestli budou černé nebo bílé.

Proč hadi nemají nohy?

Zapomněly jim narůst.

Proč krokodýli pláčou?

Protože si s nimi nechce nikdo hrát…                  Z knihy Proč má zebra pruhy/ Otázky a odpovědi pro zvídavé                                                                                         děti – Lila Prap

A tak jsme se vydali za zvířátky do Zoologické zahrady v Tróje, abychom zjistili, jak to tedy je. Byl to úžasný a dobrodružný výlet, který jsme si opravdu užili. Podobnost s lidmi  je čistě  „náhodná“. Veselí a obratní jsme jako opičky, silní jako tygři, bystří jako orli, uši jako netopýři, občas „rozvážní“ jako želvy a na zpáteční cestě jsme zívali jako hroši. Všechna zvířata jsou krásná. I když některá mohou vzbuzovat respekt, strach nebo dokonce odpor. Naučme děti milovat i to, co zdánlivě není hodno lásky. Diskutujme s nimi, nechme je cítit, vnímat. Ať  mohou samy po- soudit. I to, co už před nimi někdo od-soudil (před-sudky). My dospělí už jsme „vzdělaní“, víme, co se od nás očekává, máme informace od odb(p)orníka. Ale v životě je to svobodná volba každého z nás, zda se budeme těšit z  do poloviny naplněné sklenice nebo si budeme zoufat, že tatáž sklenice je poloprázdná…

V jarně přestrojeném klubíku se na větvičkách usadili ptáčci z barevných látek, ze skleniček vyhlížejí hedvábné „kočičky“ a vyfouknutá vajíčka od strejdových slepiček čekají na velikonoční kosmetiku.

Děti staví velkou věž z kostek, vážou židličky do vláčku, vybavují svůj obchůdek a prodávají, skládají magnetické tvary, zatloukají dřevěné špalíčky… Prostorová představivost, jemná motorika, spolupráce, komunikace, fantazie, … vše se rozjíždí na plné obrátky. S Vojtíškem trénujeme pohodlný jazýček podle instrukcí paní logopedky, zatímco Davídkova plyšová ovečka už několikrát sjela ve stylu „a la placka“ malý kopeček z dřevěného prkna.

I když nám zima ještě zahrála na rampouchy a na loužích jsme klacíkem povozili skleněné kry, špičaté růžky jarních rostlinek se živelně derou na světlo. Světlo a tma už vyrovnaly síly a společně protrhly cílovou jarní pásku.

Svlékejte kožíšek, babičko milá,

skřivánek v oblacích vesele zpívá.

Sluníčko zahřívá pole i sady,

broučci se vyspali, jaro je tady!              Užijte si krásné jaro!

Hanka