Dětský klub Lvíček 15. – 26. 1. 2018

„ …Aby nebyl tak sám, postavil si Krtek aspoň sněhuláka. A docela se mu povedl! „Nemůžeš tu, sněhuláku, pořád jen tak stát“, domlouval mu Krtek. A sjel po břiše nejbližší zachumelený kopeček. Bylo to tak legrační, že se sněhulák rozesmál…

A kdo se směje, ten je živý!

A kdo je živý, ten si umí hrát.

Nebo se to co nevidět naučí.…“   Z knihy Krtek a sněhulák (Zd. Miler, H. Doskočilová)

Tak nemarněte čas a učte se! Také jsme si postavili veselého sněhuláka. S hrncem a mrkví. Dlouho nás však u domečku nevítal. Tak jsme si jej namalovali. Jaká krása, přivést na svět sněhuláka vlastními prstíky upatlanými od běloby! Bílo vzbuzuje klid a pohodu, pocit čistoty. Eskymáci, ti se mají!

Eskymácké děti

mají školu z ledu,

učí se tam spolu

eskymáckou abecedu.    Jiří Žáček Eskymácká abeceda

Pokoušeli jsme se postavit iglů z ledových cihliček (kostky cukru), ale nepovedlo se nám to. Nevíte proč? Možná by to věděl tučňáček Pingu z příběhů Otmara Gutmana. Hledali jsme jeho domov v knize MAPY/ Atlas světa jaký svět ještě neviděl (Aleksandra a Daniel Mizielinští). Ač vypadají tučňáci trochu neohrabaně, jsou odvážní a trpěliví, když putují tisíce mil ledovými pláněmi Antarktidy (DVD Putování tučňáků – The Emperorś Journey). Tam bychom nedohlédli ani tím nejdokonalejším dalekohledem. A tak se těšíme pohledem do krasohledu, „krátkohledu“ z toaletního papíru a hledáme pravdu pomocí vhledu, nahlížením do sebe. Ne vždy je to pohled radostný, ale radostná je práce na sobě.

Prohlížíme obrázky „Led(n)ového království“, skládáme pucleso se zvířátky, zpíváme si u piána. Příjemně namasírujeme záda, abychom upekli „štrůdl“a skočná muzika je klíčem, jak uvolnit tělo a „vyprázdnit“ hlavu. Potlačujeme-li to, co tělo cítí, přestane s námi komunikovak, onemocní. Zůstáváme v kontaktu!

Není tanec jako tanec. Nastrojení krasobruslaři ladně mění složité figury a nikdo se neptá, kolik práce předcházelo. I ti naši  to neměli jednoduché. Vystřihnout, vybarvit, voskovkou kopírovat stopu bruslí, přetřít vodovkou. Teď nám zdobí šatnu. Stálo to za to!

Hanka