Zahrada jako přírodní učebna

Mám jeden takový podnět k zamyšlení: skoro denně vidím co všechno děti „musí nebo by měly“ zvládnout svým intelektem, co by ve druhé třídě už měly vědět… Ale nějak tu něco chybí nebo spíše něco tu nehraje… kolik toho umí rukama, jak zapojují své smysly, co tomu říká jejich tělo? Zkušenosti, zážitky, cit. Umět se o sebe postarat se naučí z učebnic? Jsme si tím tak jistí…

Přitom sami na sobě máme vyzkoušeno, že zkušenosti, které nám svým způsobem určují kvalitu života jsme získali skrze tělo. Nástroj, který máme vždy a všude, je tady a teď, skrze pocity a emoce nás směruje na naší cestě. Když mu nevěnujeme dostatek pozornosti, onemocní. A proč? Zeptejte se svého těla. Odpověď nosí každý z nás v sobě. Proto vlastně žádnou radu zvenčí nepotřebujeme. To samozřejmě neznamená, že si máme zalézt do ulity a žít sami. Jsme tvorové společenští a tak stačí být ve společnosti lidí, kteří umí empaticky naslouchat a jsou sami ve svém středu.

No zpět na zem… celé co chci říci: pojďme jako rodiče naším dětem vzorem, hrajme si víc, buďme více v přírodě, pracujte více rukama – třeba zkuste něco vyřezávat. Chlapi rádi sportují, pracují na zahradě. NENÍ TO ZTRÁTA ČASU, NAOPAK VAŠE TĚLO BUDE ŠŤASTNÉ A ZVÝŠÍ SE KVALITA VAŠEHO ŽIVOTA. A když vás u toho budou děti pozorovat (nemusí se přímo účastnit) bude to skvělé!

Já jsem třeba zjistila jak moc mi dává čas strávený na zahradě – není to práce, nejde tady o to, kolik toho zvládnu a jak bude zahrada vypadat. Udělám jen tolik, kolik potřebuji, abych se cítila dobře. Příroda mě skoro nepotřebuje – znáte ten vtip? Sluníčko má lékařské zrcátko a dívá se na nemocnou planetu Zemi. Po chvilce vážně říká: Hmm, to bude snad dobrý, máš „lidi“. Takže čím méně toho uděláme, může pro planetu znamenat více.

A pokud máte čas a chuť být venku s někým podobně laděným, zvu vás na zahradu Lví Brány – stačí se domluvit, sejdeme se a spolu něco podnikneme. Sejeme, sázíme, řežeme, tvoříme… V plánu máme vytvořit místo, kde se učíme vědomě žít v souladu s přírodou, jak děti tak dospělí – aktuálně bychom chtěli vytvořit jezírko, políčka na jarní sázení, proutěný plot, připravit krmítka pro ptáčky na zimu.

Takže VYRAŽTE VEN. DĚLEJTE CO VÁS BAVÍ, POUŽÍVEJTE RUCE, NOHY CO TO JDE 🙂

Jana

 

p.s. fotky pro pobavení ze zahrady Lví Brány…